Hakkımızda

BÜKAK neden kuruldu?

Boğaziçi Üniversitesi’nde gender (toplumsal cinsiyet) başlıklı dersler açılıyor olsa da, kampüste kadın araştırmalarını gündemine alan, kadın araştırmalarına ilgi duyan öğrencilerin çalışmalarını yürütebileceği kurumsal bir yapı bulunmuyordu. BÜKAK, böyle bir kurumsallaşmayı gerekli gören bir grup feminist kadın öğrenci tarafından, kadın akademisyenlerin de desteğiyle 8 Mart 2000 tarihinde kuruldu. 2000 yılından beri de kampüste kadın araştırmaları ile ilgilenen kadınlar için alanında önemli bir platform oluşturmaktadır.

Kadın araştırmaları nedir?

Kadın araştırmaları toplumsal cinsiyet rollerini inceleyen, kadınların deneyimlerini ve toplumsal cinsiyet bakış açısını görünür kılmaya yönelik disiplinler arası çalışmaların yapıldığı bir alandır.

BÜKAK’ta neler yapıyoruz?

BÜKAK yıl içinde eğitim çalışmaları ve 8 Mart ve 25 Kasımlarda düzenlediği etkinlikler olmak üzere iki çeşit çalışma yürütmektedir.

Eğitim çalışmaları

BÜKAK her yılın ilk dönemi dünyada ve Türkiye’de temel tartışmalar açan feminist metinlerin okunduğu ve üzerine tartışıldığı bir feminist teori okuması yapmaktadır. Yılın ikinci yarısında ise kulüp üyelerinin ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda belirlenen bir konuda okuma çalışmalarını sürdürmektedir.

Etkinlikler

BÜKAK her 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Haftası ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü haftası boyunca kampüste çeşitli paneller, söyleşiler organize etmektedir. Ayrıca her 8 Mart’ta kampüste kadın yazarların eserlerinin görünür kılınması amacıyla Kadın Eserleri Kitap Sergisi düzenlenmektedir.

bü’de kadın gündemi

bü’de kadın gündemi adlı bültenimizi yılda iki defa, birini güz dönemi 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Haftası’nda, ikincisini de bahar dönemi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde çıkarıyoruz. Kampüste, Türkiye’de ve dünyada toplumsal cinsiyet gündemini takip ettiğimiz bü’de kadın gündemi’nde eğitim çalışmaları sonucunda çıkardığımız ürünlere, haberlere, çevirilere, röportajlara, öğrenciler tarafından hazırlanan seminerlerin notlarına, kitap tanıtımlarına ve öğrenci ödevlerine yer veriyoruz.