Gündemden Haberler

Güncel Haberler

İÜ’de 25 kulüp ve topluluktan “Cinsel Tacizi Önleme Birimi” çağrısı

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde görevli Prof. Dr. Bülent Arı, eski doktora öğrencisi olan kadın akademisyenin odasını basarak “Benim olacaksın, yoksa seni işsiz bırakırım” diye tehdit etmişti, bunun üzerine gözaltına alındı ancak serbest bırakıldı. Bu haberden sonra İstanbul Üniversitesi’nde 25 farklı kulüp ve öğrenci topluluğu, Cinsel Tacizi Önleme Birimi kurulması için çağrı yaptı. (Evrensel, 2 Aralık 2022)

Kadın derneği açılışında kadın muhabirin sorusu, erkek başkan tarafından engellendi

Eskişehir’de Çınar Kadınlar Derneği’nin şube açılışında Es TV muhabiri Meltem Karakaş Kaya, derneğin Şube Başkanı Sema Nur Dilek ile röportaj yapmak istedi. Kadına şiddetle mücadele için nasıl bir yol izleyeceklerini ve İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasıyla ilgili düşüncelerini sordu. Şube Başkanı’nın yanında bulunan bir kadın, bu konulara girmek istemediklerini belirterek işin sanatsal yönüne bakılması gerektiğini söyledi. Derneğin Genel Başkanı İsmail Akın da söze girerek “Önce bizi tanımanız lazım… Bırakın, önyargıdan kurtulun… Kadın derneği deyince kadınlardan ibaret bir dernek ifadesi geliyor. Feministçe davranışınızla bir yere gelemeyiz. Sorularınıza müdahale etmek zorundayım çünkü biz her soruyu kabul etmiyoruz. Çünkü biz proje derneğiyiz.” sözleriyle muhabiri tersledi. (Sözcü, 4 Aralık 2022)

Başörtüsünde özgürlüğü savunanlar cinsel yönelim meselesinde despotik bir duruşu temsil ediyorlar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısıyla, başörtüsüne ilişkin kanun teklifi TBMM’ye sunulmuş fakat bu adım iktidar kanadından destek bulmamıştı. Ardından iktidar başörtüsüne dair anayasa değişikliği teklifini Meclis’e sundu. Bu teklife ilişkin konuşan anayasa hukukçusu Prof. Dr. Köker, “Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre herhangi bir kurumda başörtüsünü kadınlar için yasaklayan ya da mecbur eden bir düzenleme yok. Dolayısıyla böyle bir düzenlemenin anayasada veya kanunlarda yer almasının bir manası yok. Geçmişte de yoktu. (…) Bu bir özgürlük. Buna bir çerçeve çizilemez. Yasak olmayan şeyler serbesttir.” dedi. Başörtüsüne “anayasal güvence” getiren teklifte bir diğer düzenlemeyse “evlilik birliğini tanımlama” adı altında yapıldı. “Toplumda hassasiyet söz konusu” denilerek yalnızca kadın ile erkeğin evlenebileceğine dair maddenin anayasaya eklenmesi amaçlanıyor. Köker, “Bu hassasiyet hangi toplumda söz konusuymuş bilmiyorum. Kendi hassasiyetlerini bütün toplumun hassasiyeti zannediyorlar. Kendilerini bütün toplumun yerine koymasınlar.” dedi. “Başörtüsünde özgürlüğü savunanlar, toplumsal cinsiyet ve cinsel yönelim meselesinde despotik bir duruşu temsil ediyorlar. İkisi birbiriyle çok çelişkili.” diye ekledi. (Gazete Duvar, 10 Aralık 2022)

Esra Erol’da Kürtçe konuşmaya sansür

ATV’de yayımlanan Esra Erol programında Besime adlı kadın, kızına sarılıp Kürtçe konuştu ve konuşmaları esnasında ses kapatıldı. Ardından Esra Erol, Besime’nin yanına gelerek “Besime teyzecim kızın için üzüldüğünü biliyorum. Ama ben de anlamak istiyorum” dedi. Besime’nin kızı ise annesi iyi Türkçe bilmediği için söylediklerini tercüme etti. (Gazete Duvar, 13 Aralık 2022)

Şarkıcı Gülşen’in yargılandığı dava 1 Mart’a ertelendi

Gülşen, 30 Nisan 2022’de Ataşehir’de verdiği konserde imam hatip liselilere yönelik sözlerinin yayımlanmasının ardından sosyal medyada hedef gösterildi. 25 Ağustos’ta “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlamasıyla tutuklanarak Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. 29 Ağustos tarihinde tutukluluğuna yapılan itirazın kabul edilmesiyle konutu terk etmeme adli kontrol şartıyla tahliye edilen Gülşen’in bu şartı 12 Eylül’de kaldırıldı. 21 Ekim Cuma günü hâkim karşısına çıkan Gülşen’in karakola imza atma şartı da kaldırıldı. Son olarak şarkıcının yurtdışına çıkış yasağı da 250 bin TL’lik güvence miktarı yatırması karşılığında mahkeme tarafından kaldırıldı. 21 Aralık’ta görülen ikinci duruşmaya ÖNDER İmam Hatipliler Derneği avukatı Sezgin Koç’un “Sanık söylediği sözleri kabul ediyor. Sanık şarkıcı olduğunu iddia etmektedir ancak, sesinden çok kıyafetleri ve doğal olmayan cinsel yönelimleri desteklemesiyle gündeme gelmektedir. Ülkede milyonlarca imam hatipli vardır. Bir kişi bu ifadeyi kullanırsa, binlerce kişinin zarar göreceği açıktır. Sanığın beraat etmesi halde, herhangi bir kişinin toplulukta sapık dersem benim yargılanmamı gerektirecek bir durum olmayacak diye düşünecektir. Sanığın cezalandırılmasını talep ediyoruz.” sözleri damga vurdu. Duruşma 1 Mart 2023 tarihine ertelendi. (Gazete Duvar, 21 Aralık 2022)

Diyanet: Kadınların 90 km’den fazla mesafeye yalnız gitmeleri caiz değil

Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri Zeki Sayar, gazetecilerden gelen “Kadınlar yalnız yolculuk edebilir mi?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Hanımefendilerin eğer yanlarında oğlu, kocası gibi bir mahremi yoksa İslami ölçülere göre 90 kilometre ve daha fazla bir sefer mesafesine yalnız gitmeleri caiz, uygun değil. Yanlarında en az iki üç kadının yer aldığı bir grubun oluşması durumunda kadınlar, hac veya umre gibi amaçlarla 90 kilometre üzerindeki bir mesafeyi gidip gelebilirler. Diyanet de yıllardır hac ve umre programlarında bu görüşü uyguluyor…” (Gazete Karınca, 29 Aralık 2022)

İstanbul Sözleşmesi’nden çıkıldı: Tutuklular serbest kalmak için mahkemelere dilekçe veriyor

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi yönündeki 20 Mart 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararı Resmî Gazete’de şu ifadelerle yayımlanmıştı: “Türkiye Cumhuriyeti adına 11 Mayıs 2011 tarihinde imzalanan ve 10 Şubat 2012 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile onaylanan ‘Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nin Türkiye Cumhuriyeti bakımından feshedilmesine, 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 3’üncü maddesi gereği karar verilmiştir.” 2 Ocak tarihinde Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Türkiye’nin sözleşmeden çekilmesini “hukuka uygun” buldu. Türkiye resmen İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmış oldu. Konuya ilişkin İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer “İstanbul Sözleşmesi kadına yönelik ve aile içi şiddetin önlenmesinde hem önemli güvenceler getirmekte hem de şiddetten caydıran psikolojik bir etkide bulunmaktadır. Nitekim, Sözleşmeden çıkılıyor haberleri üzerine kadın cinayetinden veya kadına yönelik diğer şiddet türlerinden mahkûm veya tutuklu olanlar, mahkemelere dilekçe yollayıp ‘Türkiye İstanbul Sözleşmesi’nden çıktı bizi serbest bırakın’ diye talepte bulundular.” dedi. (Cumhuriyet, 4 Ocak 2023)

Kadın ve LGBTİ örgütlerinden Anayasa teklifi çağrısı

171 kadın ve LGBTİ+ örgütü 9 Aralık’ta AKP, MHP ve BBP’nin Meclis Başkanlığı’na getirdiği ayrımcı anayasa değişikliği teklifine karşı açıklama yayımladı. “Kadın ve LGBTİ+ Örgütleri Olarak Muhalefet Partilerine Çağrımızdır: Anayasa Değişikliğine HAYIR!” başlıklı açıklamada, değişikliği teklif edilen Anayasa maddeleri sırayla inceleniyor. Açıklama bu teklifin gerçekleşmesiyle Anayasa’nın eşitlik, laiklik ve insan haklarına saygılı olma ilkeleriyle temelden çelişeceğine dikkat çekiyor. (KaosGL, 4 Ocak 2023)

Adalet Bakanlığından cezaevlerine: Kadınlara özgü hijyen malzemeleri ve çocuk bezi ücretsiz verilsin

Ceza infaz kurumlarındaki kadınlara ücretsiz hijyenik ped ve çocuklara ücretsiz bez sağlanması talebiyle Kamu Denetçiliği Kurumu’na yapılan başvuru sonucunda Adalet Bakanlığı talebi kabul ederek Cumhuriyet Başsavcılıklarına ve ceza infaz kurumlarına yazı gönderdi. Yazıda “kadın hükümlü ve tutuklulara, kadınlara özgü kişisel hijyen malzemeleri, annesinin yanında kalan çocuklara çocuk bezi gibi ihtiyaçların beklemeden temin edilmesi ve bu malzemelerin ayrım yapmaksızın ücretsiz olarak verilmesi” isteniyor. (Evrensel, 8 Ocak 2023)

Eren Keskin’e Olof Palme Ödülü

İsveç merkezli Olof Palme Uluslararası Anlayış ve Ortak Güvenlik için Anma Fonu’nun 1987’den bu yana her yıl verdiği Olof Palme Ödülü’ne bu yıl Ukrayna, Türkiye ve İran’dan kadın hakları ve özgürlük savunucuları layık görüldü. Bu isimler Türkiye’den İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin, Ukrayna’dan Marta Çumalove, İran’dan Nergis Muhammedi. Törende yapılan açıklamada “insan haklarının, savaş, şiddet ve baskı tarafından tehdit altında bulunduğu bir çağda kadınların özgürlüğünü güvence altına almak için verilen mücadelede gösterdikleri çabalar” nedeniyle ödüle layık görüldükleri belirtildi. (T24, 9 Ocak 2023)

Kadın Destek Merkezi açıldı

KADEM yönetim kurulu üyeleri Edirnekapı’da yer alan Kadın Destek Merkezi açılışına katıldı. Merkez, İstanbul’da yaşayan, 15-29 yaş arası çeşitli sebeplerle eğitimde ve iş yaşamında yer bulamamış genç kadınların sorunlarına çözüm üretmek üzere kuruldu. Kadınların “iyi olma” hâlini güçlendirmek için kurulan Kadın Destek Merkezi, istihdama ihtiyaç duyan, eğitim almak isteyen, ekonomik sorunlar yaşayan, hukuki konularda danışmanlık almak isteyen, herhangi bir sınırlandırmaya gerek duymaksızın psiko-sosyal konularda desteğe ihtiyaç duyan tüm kadınlara destek vermeyi amaçlıyor. (Sabah, 10 Ocak 2023)

Sakarya Barosu’nda yönetim kurulu üyesi olan kadınların katılmadığı toplantıda “Erkek Hakları Merkezi” kurulması kararı alındı

Baronun kadın yönetim kurulu üyelerinin katılmadığı bir yönetim kurulu toplantısında alınan karara Sakarya Barosu’nun kadın başkanı Av. İlknur Ebiz Yıldız ve 2 yönetim kurulu üyesi ret oyu kullandı ancak 5 erkek yönetim kurulu üyesinin oylarıyla karar alındı. Kararın ardından üyelere atılan mesajla merkeze üyelik çağrısı yapıldı. Bu karar üzerine Toplumsal Hukuk Kadın’dan Avukat İlayda Doğa Karaman, erkeklerin cinsiyetlerinden dolayı herhangi bir hak ihlâline uğramadıklarını, hangi ihtiyaçtan dolayı böyle bir merkez kurulduğunu anlamlandıramadıklarını söyledi. Ayrıca üye salt çoğunluğunun sağlanamadığı bu toplantıdan çıkan merkez kurulma kararının hukuken geçersiz olduğunu belirtti. (Sendika.org, 24 Ocak 2023)

LGBTİ+

Erdoğan hedef gösterdi: LGBT denilen olay bizim kitabımızda yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da Kadın Emeği Zirvesi’nde konuştu. “Kadın kardeşlerimizin girişimci ruhunu gördük. Kadınlarımıza daha fazla destek vermekte kararlıyız. Girişimcilik desteklerimizin önemli bir bölümünü kadınlarımızın kullanmasını görmekten mutluyuz.” dedi. Yakın dönemde gündeme gelen çocuk yaşta evlilik konusuna da değindi. “Çocuk yaşta evlilik asla kabul edilir değildir. Tüm kurumlarımız gereken takipleri yapıp yapılması gerekenleri hassasiyetle yapmaktadır. (…) Ama çocuk gelin sorununu çözen Türkiye başka bir tehditle karşı karşıya. Ailelerin çocuklarını asıl koruması gereken olay belli. LGBT denilen olay bizim kitabımızda yok. Ama CHP’nin kitabında var. Onlarla yürüyorlar. Önümüzdeki dönem bu büyük tehlikeye karşı tüm örgütlerimiz, STK’larımızla bunlara karşı teyakkuza geçeceğiz.” dedi. (Gazete Duvar, 19 Aralık 2022)

Boğaziçi’nde “LGBTİ bayrakları” davasında öğrenciler beraat etti

Boğaziçi Üniversitesi’ne Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasının ardından başlayan protestolar sırasında LGBTİ bayrakları taşıdıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan ve 3 yıla kadar hapisleri istenen 12 öğrenci beraat etti. (Gazete Karınca, 29 Aralık 2022)

İBB Meclisi’nde “LGBTİ” tartışması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin üç ayda bir yayımladığı İst isimli derginin son sayısının kapağında yer alan fotoğraftaki kişinin kıyafetinde bulunan gökkuşağı renkleri İBB Meclis toplantısında LGBTİ tartışması yarattı. İBB Meclisi Kadın, Aile ve Çocuk Komisyonu Başkanı AKP’li Şeyma Aktaa, İBB’nin LGBTİ propagandası yaptığını ileri sürdü. CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, “Belediye olarak insanların yaşam tarzlarıyla ilgilenmiyoruz. Belediye olarak İstanbul’da yaşayan insanlara hizmet götürmekle mükellefiz. Onun dışında bu kadar kocaman laflar edecek bir şey yok. AKP’de ilginç bir ruh hali var. 4 tane harfi görünce örgüt, 5 tane rengi bir arada görünce LGBTİ sanıyorlar. Meselenin ne örgüt ne LGBTİ ile ne de küresel lobilerle ilişkisi var.” dedi. (Cumhuriyet, 11 Ocak 2023)

LGBTİ+lardan Anayasa değişikliği ile ilgili açıklama: “Bizi dinlemeden bizim adımıza karar veremezsiniz!”

LGBTİ+ dernekleri TBMM Anayasa Komisyonu’nda 24 Ocak 2023’te kabul edilen Anayasa değişikliği teklifiyle ilgili bir açıklama yayımladı: “Anayasa’nın 24. ve 41. maddelerinde kamuoyunda başörtüsüne karşı ayrımcılığın yasal güvence altına alınması olarak bilinen düzenleme aracılığıyla iktidar partisi ve ittifak ortakları doğrudan eşcinselleri, transları, biseksüelleri, interseksleri ve kendisini toplumsal cinsiyet normları dışında tanımlayan; kendilerinin makbul yurttaş sınıflandırmalarının ötesinde gördükleri tüm Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarını doğrudan hedef alarak nefret suçlarının odağı hâline getirmektedir…” Meclise şu şekilde seslendiler: “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, LGBTİ+ yurttaşları da temsil etmekle yükümlü olan tüm milletvekillerini, bu anayasa değişiklik teklifine ısrarla hayır demeye çağırıyoruz.” (Sendika.org, 25 Ocak 2023)

“Aile Bakanı” Derya Yanık eşcinselliği hedef aldı: “Problem değilmiş gibi kabul etmeyi kimse beklemesin”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Türkiye’de gençlere yönelik veya aile değerleriyle ilgili çalışmalarda, “Yaşam biçimine müdahale ediliyor” itirazlarıyla karşılaşıldığını söyledi. Yanık konuyla ilgili “Hayat tarzı tartışmalarına kurban giden çok başlığımız var. (…) Kadına yönelik şiddetin sebepleri arasında yüzde 70, 75’e yakın alkolizm var. Alkolle ilgili bir tartışma açmamız mümkün değil. Direkt hayat tarzı engeliyle karşı karşıya kalırsınız ya da işte eşcinsellik tartışmaları hemen ‘bireysel özgürlükler’. Bireysel özgürlük kısmı başka bir şey ama toplumsal hayatı etkileyen tarafı başka bir şey. Eşcinsel vatandaşlarımız da bizim vatandaşlarımız. Yaşam haklarını korumak devletin sorumluluğudur ve bundan taviz veremez. Ama öbür taraftan eşcinselliği normalleştirmek, eşcinselliği kamusal alanda problem değilmiş gibi kabul etmeyi bizden kimse beklemesin ne bireysel olarak ne hükümet olarak” dedi. (Cumhuriyet, 25 Ocak 2023)

Kadına Yönelik Şiddet

Kadına yönelik şiddet vakaları: Faillerin çoğu “aileden”

Sosyo-Politik Saha Araştırmaları Merkezi “1 Eylül-22 Kasım 2022 Tarihleri Arasında Basına Yansıyan Kadına Şiddet Vakaları İnceleme Raporu” yayımladı. Raporda her geçen gün kadına yönelik şiddetin arttığı ve mevcut yasaların kadınları korumada yetersiz kaldığına değiniliyor. Rapora göre yaklaşık 2 aylık süreçte 96 kadın katledilmiş, 39 kadın ise şüpheli bir şekilde ölmüş, 148 kadın ise şiddet ve yaralanmaya uğramış. Ayrıca mağdurun ve mağdurun kim tarafından şiddete maruz bırakıldığına da yer verilmiş. Rapora göre öldürülen kadınların faillerinin %52,1’i “Eş”, %5,2’si “Sevgili”, %4,2’si “Baba”. %19,8’inin ise kim veya kimler tarafından yapıldığı bilinmiyor. Cinsel saldırı mağdurlarında ise faillerin %12,5’i “Arkadaş”, %12,5’i “İş Arkadaşı”, %12,5’i “Kayını”, %12,5’i “Komşusu”. (Agos, 25 Kasım 2022)

Sığınma evlerindeki “baskı ve denetimler” kadınları kaçırıyor

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde DW Türkçe, şiddet mağduru kadınların iyileşme yolculuğunda hayati rol oynayan sığınma evlerindeki durumu araştırdı. Feminist hak savunucularına göre bu evlerin en büyük sorunu, kadınların bağımsız bir hayat kurmasını destekleyecek sosyal politikaların olmaması. Kadınların seçenekleri konusunda bilgilendirilmediğini, yeterli yönlendirmenin yapılmadığını bildiriyorlar. Bu durum, geçici yerler olması hedeflenen sığınma evlerinde uzun süre kalınmasına neden olabiliyor. Hükümetin aile odaklı politikalar yürütmesi nedeniyle kadınların bağımsız hayata yeniden adım attıklarında kaygı duydukları özellikle vurgulanıyor. (DW, 25 Kasım 2022)

Kadınlara şiddet uygulayan polisler hakkında suç duyurusu

25 Kasım gecesi Taksim’de düzenlenen yürüyüşte 200’den fazla kadın gözaltına alınmış ve ağır şiddete maruz bırakılmıştı. 25 Kasım Kadın Platformu, Çağlayan’da bir araya gelerek, düzenledikleri yürüyüşte kadınlara şiddet uygulayan polisler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ve mücadeleye devam edeceklerini söyledi. (Gazete Duvar, 30 Kasım 2022)

Altı yaşında çocuğa istismar davası: Gümüşel’in 22 yıl 6 ay hapsi istendi

Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G altı yaşında iken 29 yaşındaki Kadir İstekli ile dinî nikahla evlendirildiğini söyledi. H.K.G. altı yaşından beri Kadir İstekli tarafından cinsel istismara uğradığı gerekçesiyle şikâyette bulundu. Cinsel istismarın kendisine Kadir İstekli tarafından oyun olarak gösterildiğini, bu ilişkinin babasının onayıyla gerçekleştiğini ve yaşı tuttuktan sonra da resmî nikah kıyıldığını ifade etti. Açılan davada Kadir İstekli için 67 yıl, Gümüşel için 22 yıl hapis cezası istendi. (Gazete Duvar, 9 Aralık 2022)

Süleyman Soylu, kadın cinayeti sayısında övündü, kadınlar tepki gösterdi: “Bu mu başarı”

İçişleri Bakanı Soylu, Ankara’da düzenlenen Kadına Yönelik Şiddet İzleme Komitesi 2022 toplantısında “Türkiye’de iki bin civarında cinayet oluyor. Bunun 1500-1550’si erkek, yani erkeğin ölümü… Kadınlara karşı işlenen cinayet yaklaşık 375-450 bandında.” dedi. Avukat Selin Nakıpoğlu, “Bu veriyi nasıl elde etmişler? Kaldı ki 11 ay için 260 sayısı çok ciddi bir sayıdır. Bu mu başarı diye gösterilen? Ayrıca erkek ölümleri daha fazladır denmesinin bir karşılığı yok zira kadınlar kadın oldukları için öldürülüyorlar, cinsiyet temelli bir şiddetle karşı karşıyayız. Erkek şiddetini öldürme üzerinden tartışmakla bir yere varamayız.” sözleriyle tepki gösterdi. (Cumhuriyet, 17 Aralık 2022)

AirDrop taciz aracı oldu: “Gizlice izliyor, korkunç bir şey”

Fotoğraf ve belge gibi içerikleri yakındaki diğer Apple aygıtlarıyla paylaşmak için AirDrop kullanılıyor. Bluetooth ve Wi-Fi kapsama alanındaki kişiler, birkaç metre mesafeden birbirine dosya gönderebiliyor ve bu gönderilere not da eklenebiliyor. Uygulama isteğe bağlı kapatılabiliyor ancak kullanıcılar rahat kullanımından dolayı açık tutmayı tercih ediyorlar. Uzun süredir tanımadıkları insanlardan gelen ısrarlı AirDrop istekleriyle karşılaştıklarını belirten kadınlar Twitter’dan tepkilerini paylaştılar. Çoğunlukla toplu taşıma veya kafe gibi yerlerde bunu yaşadıklarını belirten kadınlar aynı zamanda faili tespit etmenin zorluğuna dikkat çekiyor. (Diken, 26 Aralık 2022)

Türkiye’de, 2022’de 334 kadın öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun yayımladığı yıllık rapora göre, 2022’de 334 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 245 kadın da şüpheli şekilde ölü bulundu. Raporda, kadınların yüzde 46’sının evli olduğu erkek, yüzde 10’unun birlikte olduğu erkek, yüzde 8’inin ise eskiden birlikte olduğu erkek tarafından öldürüldüğü bildirildi. 2022’de 23 kadın, öldürüldüğü anda fail hakkında tedbir kararları olmasına rağmen korunmadı. Bu kadınların yüzde 50’si boşanma aşamasında olduğu erkekler tarafından öldürüldü. Ayrıca raporda kadınların yüzde 41’inin kendi hayatına dair kararlar aldığı bahanesiyle, yüzde 5’inin ise ekonomik bahanelerle öldürüldüğü, yüzde 54’ünün öldürülme bahanesinin ise tespit edilemediğine yer verildi. (T24, 2 Ocak 2023)

Farah Zeynep Abdullah hakkında 2 yıl 4 aya kadar hapis istemi

Batman’ın Beşiri ilçesinde intihar eden İpek Er, bıraktığı mektupta eski uzman çavuş Musa Orhan’ın kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu yazdı. Orhan hakkında Siirt 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıldan az olmamak üzere hapis cezası istemiyle dava açıldı. Sanık Orhan’ın tutuksuz yargılanma sürecinde, sosyal medyadan olaya birçok kullanıcı tepki gösterdi. Oyuncu Ezgi Mola 20 Ağustos 2020’de sosyal medyadan Orhan’ın yargılanma sürecine gönderme yaparak kadına şiddete karşı tepkisini gösterdiği bir paylaşım yaptı. Musa Orhan’a hakaret ettiği gerekçesiyle başta hapsi istenen ve mahkeme sonrasında para cezasına çarptırılan Ezgi Mola’ya destek olmak için paylaşım yapan Farah Zeynep Abdullah hakkında da 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. (Gazete Duvar, 2 Aralık 2022)

Ezgi Mola’ya destek veren Hazal Kaya’ya “Musa Orhan’a hakaret” davası

Musa Orhan’a hakaret gerekçesiyle yargılanan Ezgi Mola’ya desteğini gösteren oyuncu Hazal Kaya’ya da dava açıldı. Hazal Kaya sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “Musa Orhan bana da hakaret davası açmış da olay o. Böyle bir gelir modeli olmuş sanırım.” dedi. (Evrensel, 12 Ocak 2023)

Ece Ronay tarafından tacizle suçlanan Mehmet Ali Erbil: “Oyuna getirildim”

Ünlü komedyen ve sunucu Mehmet Ali Erbil’in, klibinde oynadığı şarkıcı Ece Ronay Bilir’i taciz ve tehdit ettiği iddiasıyla, toplamda 8 yıl 10 aya kadar hapsi istendi. Hakkında zorla getirilme kararı çıkan Erbil, duruşmadaki savunmasında, “Kendisi asistanımla diyaloglara girdi. Taciz olarak nitelendirerek prim yaptı. Oyuna getirildiğimi düşünüyorum.” dedi. (Cumhuriyet, 19 Ocak 2023)

İş Yaşamı

Boğaziçi Üniversitesi’nin “cinsiyetçi” işe alım kriteri Anayasa’ya aykırı

Boğaziçi Üniversitesi resmî internet sitesinde 29 Kasım 2022’de Devlet Memurları Kanunu ve Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar uyarınca KPSS puanına göre sözleşmeli personel alınacağı ilanı yayımlandı. İş alım kriterleri arasında bulunan “cinsiyeti erkek olmak” maddesi büyük tepki çekti. İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Koordinatörü Nazan Moroğlu imzasıyla yayımlanan basın açıklamasında Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğünce bilgisayar teknikeri alımı açısından yer verilen ‘cinsiyeti erkek olmak’ kriteri Anayasa’ya ve uluslararası sözleşmelere aykırıdır.” denildi. (bianet, 2 Aralık 2022)

Çalışan kadınların yarısından fazlası hizmet sektöründe

Türkiye’de Kadın İstihdamı ve Girişimciliği Raporu’nun sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı. Rapora göre hizmet sektörü, kadınların işgücüne katılım oranının en yüksek olduğu alan. Bu alanda kadın istihdam oranı %59,6 olarak belirlenirken hizmet sektörünü %22,6 ile tarım, %16,7 ile sanayi ve %0,9 ile inşaat sektörü izledi. Kadın istihdamının artmasının bireyleri, aileyi ve ülkeyi güçlendireceği ve özgürleştireceği vurgusu tekrarlandı. (Cumhuriyet, 6 Aralık 2022)

Asgari ücret masası bize “Sus otur” diyenlerin masası

2023’te geçerli olacak asgari ücretin görüşmeleri devam ederken ifade edilen sayılar, işçileri endişelendiriyor. Türk-İş’in asgari ücrette kırmızı çizgisini açlık sınırı olarak açıklamasına ise emekçilerin tepkisi sürüyor. Türk-İş’e bağlı sendikalardan Çimse-İş’in örgütlü olduğu Key Teknik’te çalışan ve cebine asgari ücret giren bir işçi kadın ile asgari ücret görüşmeleri üzerine konuşuldu. Key Teknik işçisi kadın, “Asgari ücretli olmak fakir olmak demek. Doğal gaz 800 lira geldi. Çocuklar var açmak zorundayız. Bütün gün ayakta durarak çalışıyorum. Beş makineye bakıyorum, iki kişinin işini yapıyorum. Elime geçense 5500 lira. Yıllarca kocamdan şiddet gördüm, öldürme teşebbüsünde bulundu. Aile baskısına, tehditlere rağmen ayrıldım, kurtuldum. Kendi ayaklarımın üzerinde durmak istedim. Ancak asgari ücretle çalışan bekar bir kadının ayakta durması çok zor. Biz de kız kardeşimle aynı evde yaşayarak ancak geçiniyoruz. Bu evde üç çocuk var okul çağında. İki asgari ücret yetmiyor. Her şeyden fedakârlık yapıyoruz. 10 yaşındaki çocuk küçük kardeşlerine bakıyor biz işteyken. O okula getirip götürüyor. Çocukların beslenmesine doğru dürüst bir şey koyamıyoruz.” dedi. Ayrıca asgari ücret masasında kendi sözlerinin duyulması gerektiğini vurgulayan işçi, “Asgari ücret masası da ‘Sus otur!’ diyenlerin masası. Biz hakkımızı aramadığımız sürece kimse bize ‘Al bu hakkın.’ demez, demeyecek de. Biz hep ezilen olacağız. Ezilen değil patronları ezen ola- lım biraz da. Eşit yaşam olsun artık.” dedi. (Evrensel, 20 Aralık 2022)

Tabelasız yurtlarda köreltilen hayatlar: Camdan bakmak ve telefon yasak, matematik gereksiz!

Pendik ve Tuzla’da apartman dairelerine sıkışmış, “yurt” diye isimlendirilmiş, tabelası dahi olmayan cemaat ya da tarikatların kurdukları yerlerde tercih etmedikleri hayatları yaşayan, 13-18 yaşları arasında değişen genç kızların başlarında 40’lı yaşlarda bir abla bulunuyor. Burada kalan 14 yaşındaki bir kız, yurtta camdan bakmalarının “adlarınız çıkar” denilerek yasaklandığını söylüyor. Sabah 6’da ibadetle güne başladıklarını, yemek ve temizliği kendilerinin yaptığını, dinî eğitim sırasında laik eğitimin sürekli kötülendiğini söylüyor. Haftanın 5 günü dışarı çıkmak ve telefon kullanmanın da yasak olduğunu ekliyor. (Evrensel, 21 Aralık 2022)

“Evde Kadın İstihdamı” Van’da hayata geçti

CHP’nin “Evde Kadın İstihdamı” projesi Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle Van’da hayata geçti. CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü Hacer Foggo öncülüğündeki projeyle kadınlar evlerinde
çocuklarına bakarken aynı zamanda gelir elde edebilecek. Bodrum Belediyesi desteğiyle getirilen iplik, iğne ve tığlar ile yapılan kazak, çanta, bere ve eldivenlerin CHP Van İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu aracılığıyla satılması, buradan gelen gelirle kadınların gelir elde etmesi hedefleniyor. (Cumhuriyet, 3 Ocak 2023)

Eğitim

Etkinliği hedef gösterdiler, Ülkücüler mekân bastı, İçişleri inceleme başlattı!

1 Aralık 2022’de Bursa Nilüfer Kent Konseyi Gençlik Meclisi’nin Instagram   hesabındaki “Toplumsal Cinsiyet Atölyesi” duyurusuna birçok hesap nefret içeren yorumlar yapmaya başladı. Birkaç saat içinde yüzlerce tehdit ve nefret içeren yorum yapıldı. Gençlik Meclisi bunun üzerine atölye duyurusunu sosyal medya hesabından kaldırdı. Yeni Akit devreye girdi; senelerdir çalışan, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığı yapmadan şiddet mağdurlarına destek veren Toplumsal Eşitlik Merkezi yeni kurulacakmış gibi bir haber yaptı. Gençlik Meclisi’nin Toplum Gönüllüleri Vakfı ile yapmak istediği “Toplumsal Cinsiyet Atölyesi”nin hedef gösterilmesiyle başlayan süreç, Bakanlık incelemesine dönüştü. (KaosGL, 2 Kasım 2022)

Eğitim-Sen’den “Toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi zorunlu ders olarak okutulsun” kampanyası

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, eğitimin en önemli unsuru olan ders kitaplarıyla, aile yaşamını kutsayan ve kadını yok sayan politikaların sürdürücüsü olduğunun altını çizen KESK Merkez Kadın Sekreteri Simge Yardım, “Eğitim müfredatı eleştirel düşünceyi engelleyerek sorgulamayan bireyler yetiştirmeyi hedeflemekte, kız çocuklarına ve kadınlara dayatılan geleneksel yaşam biçimi eğitim müfredatı ile yeniden üretilmektedir. Tekçi, gerici, cinsiyetçi müfredat ile ayrımcılık derinleşmekte, cinsel yönelim farklılıkları da yok sayılmaktadır.” tespitlerinde bulundu. (T24, 29 Kasım 2022)

Toplumsal cinsiyet eşitliği temalı resim yarışmasına bile tahammül yok

Eğitim-Sen Bursa şubesinin okullarda yapacağı toplumsal cinsiyet eşitliği temalı resim yarışması, gerekli onaylar alınmış olmasına rağmen gerici çevrelerin baskıları sonucu Bursa Valiliği tarafından iptal edildi. (Ekmek ve Gül, 5 Aralık 2022)

Erciyes Üniversitesi kendi kadın etkinliğini iptal etti

Erciyes Üniversitesi Kadın Çalışmaları Araştırma Merkezi’nin İnsan Hakları Günü’nde planladığı “Toplumsal Cinsiyet ve Spor” etkinliği gelen tepki üzerine iptal edildi. Kayseri Gönüllü Kültür Kuruluşları Derneği Başkanı Ahmet Taş, Erciyes Üniversitesi Kadın Çalışmaları Araştırma Merkezi’nin 10 Aralık İnsan Hakları Günü için planladığı “Toplumsal Cinsiyet ve Spor” etkinliğine “sapgın program” dedi. Rektörlük tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde: “Kayseri Gönüllü Kültür Kuruluşları’nın sapık uygulamayı zamanında haber alması, Kayseri Valisi’ni, Büyükşehir Belediye Başkanı’nı, Erciyes Üniversitesi Rektörümüzü, Milletvekilleri ve Bakanları haberdar edip uygulamanın kaldırılmasını talep etmesi üzerine sapgın program Erciyes Üniversitesi Rektörlüğümüzce iptal edilmiştir.” (KaosGL, 9 Aralık 2022)

Toplumsal cinsiyet eşitsizliği akademide de kendini gösteriyor

Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) 2022 verilerine göre 127 devlet üniversitesinden sadece 5’inde kadın rektör var. 9 üniversitede ise tek bir kadın profesör yok. İstatistiklere göre Türkiye’de %32,5 kadın profesör oranı, %20,8 ortalamayla Avrupa Birliği ülkelerini geride bırakırken %32,5 olan ABD ile eşitlendi. Konu hakkında konuşan akademisyenler kadınların rektörlüğe aday olduğunu ancak tercih edilmediğini söyledi. (Cumhuriyet, 15 Ocak 2023)

Sanat

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği vereceği ödüllerde kadın/erkek oyuncu ayrımını kaldırdı

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB) 30. TEB Ödülleri’nde jürinin oybirliğiyle aldığı karar sonucu oyuncu kategorisinden kadın/erkek oyuncu ayrımını kaldırdı. Ödüller bu yıldan itibaren Yılın Oyuncuları olarak adlandırılacak. (Evrensel, 29 Kasım 2022)

Mabel Matiz: GQ Türkiye ödül töreninde sansüre uğradım

GQ Türkiye ödüllerine takdim için davet edildiğini ama sahneye çağrılmadığını söyleyen Mabel Matiz “Karakol klibiyle ilgili sansür haberleri ve yoğun gündem sebebiyle vazgeçtiklerini öğrendim.” dedi. GQ Türkiye dergisi ise Mabel Matiz’in sahneye çağrılmamasını organizasyon hatası olarak açıkladı. (Gazete Duvar, 2 Aralık 2022)

Tunç Soyer’den “kadın temsiliyeti” kararı: Toplumsal cinsiyet den-gesinin gözetilmediği etkinliklere destek verilmeyecek

5 Aralık Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 88’inci yıl dönümünde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in imzasıyla belediye şirketleri ve tüm birimlere, düzenlenen etkinliklerde kadın temsiliyet dengesinin gözetilmesi için talimat verildi. Soyer, toplumsal cinsiyet dengesinin gözetilmediği etkinliklere destek verilmeyeceğini açıkladı. (Diken, 7 Aralık 2022)

César Ödülleri’ne “cinsel taciz suçluları ve şüphelileri” katılamayacak

Fransa’nın prestijli film ödüllerinden César Ödülleri Akademisi, hakkında cinsel suçlardan soruşturma açılan kişilerin 25 Şubat 2023’te düzenlenecek törene katılamayacaklarını duyurdu. Akademi’nin bu kararında, 70’li yıllarda bir çocuğu istismar ettiği gerekçesiyle mahkûm olan Roman Polanski’nin en iyi yönetmen ödülünü aldığı 2020 yılındaki ödül töreninde düzenlenen protestolar etkili oldu. (Diken, 3 Ocak 2023)

Simone de Beauvoir ödülü İranlı kadınların

2008 yılından beri her yıl verilen Simone de Beauvoir Ödülü bu yıl molla rejimine karşı “Jin, Jiyan, Azadî!” diyerek isyan eden İranlı kadınlara verildi. Simone de Beauvoir Ödülü Hakim Kurulu, yaptığı bir açıklamayla 2023 “Kadın Özgürlüğü” ödülünün ahlak polisi tarafından başörtüsünü düzgün takmadığı gerekçesiyle katledilen Jîna Mahsa Emînî anısına ölümünden sonra direnişe geçen İranlı kadınlara verileceğini duyurarak yaklaşık 4 aydır İran ve Rojhilat’ta devam eden “Jin, Jiyan, Azadî” isyanına destek verildi. (Yeni Yaşam, 4 Ocak 2023)

Konumuz kadına şiddet! Sahneledikleri oyunla birinci oldular…

İngilizce öğretmeni Demet Gür’ün yazdığı kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmesini ve kadına şiddeti eleştiren Sıra Kimde adlı oyun sahnelendi. Mardin’de farklı mesleklerden büyükler ve öğrencilerden oluşan tiyatro grubunun sahnelediği oyun, Gençlik ve Spor Bakanlığınca düzenlenen Gençler Arası Kültür ve Sanat Yarışmaları’nda birinci oldu. (Sabah, 13 Ocak 2023)

Rolü geri alınan Meli Bendeli: “Ötelenmek canıma yetti”

bianet’e konuşan trans kadın oyuncu Meli Bendeli, oyuncu seçmelerinden aldığı olumlu dönüşe ve e-posta adresine gelen sözleşme taslağına rağmen “etek giydiği için” Şahmaran dizisinin kadrosuna alınmadığını söyledi. (bianet, 17 Ocak 2023)

“Barış İçin Kadın SES’i”: Kadın mücadelesini anlatan beş belgesel

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği’nin hayata yeni geçirdiği “Barış İçin Kadın SES’i” projesi kapsamında beş kadın tarafından kadınların ve kadın derneklerinin mücadelesini konu alan beş belgesel seyirciyle buluştu. 8 Aralık’taki lansman etkinliğinde Ayşegül Doğan, Ekin Çalışır, Fatma Çelik, Güliz Sağlam ve Mehveş Evin’in hazırladığı beş video belgeselin gösterimi yapıldı. Operation 1325 ve Swedish Institute iş birliğiyle yapılan projede, barış ve güvenlik meselesini kadınların perspektifiyle ele almak, sivil toplumda ve medyada barış sesinin yükseltilmesinde aracı olmak hedefleniyor. (Agos, 18 Ocak 2023)

Spor

“O 10 saniye çok kritik”

Özsavunma, beklenmedik bir anda şiddete maruz kalma durumunda kişinin kendini kurtarabilecek 10 saniyelik bir zaman yaratabilme stratejisi olarak tanımlanıyor. Garip ve Zeycan Yıldırım Vakfı bu konuda fark yaratmak için bir süre önce ‘Özsavunma Programı’ başlattı. Bugüne kadar öğrencilerden çalışanlara farklı yaşlarda 450 kadına ücretsiz özsavunma dersi verildi. Cinsiyet eşitliği ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi konularındaki çalışmalarıyla bilinen vakfın direktörü Zeycan Rochelle Yıldırım programın hedef kitlesini genişletmeyi amaçladıklarını söyleyerek “Her kadın kendini koruyabilmeli.” dedi. (Hürriyet, 27 Kasım 2022)

Dünya Kupası’nda tarihi an! İlk kadın hakem Stephanie Frappart

FIFA, 2022 Dünya Kupası’nda oynanacak olan Kosta Rika-Almanya karşılaşmasını Fransız hakem Stephanie Frappart’ın yöneteceğini açıkladı. Bu karşılaşmayla birlikte Stephanie Frappart, Dünya Kupası’nda maç yöneten ilk kadın hakem olacak. (Cumhuriyet, 30 Kasım 2022)

Kendini korumak için karate öğrendi, şampiyon oldu

“Libya’da çok zor ve korkutucu zamanlardan geçtik. Kendimi korumak için karateye başladım, amacım savunma tekniklerini öğrenmekti. Yoğun bir çalışmanın ardından bu alanda önemli gelişmeler kat ettim ve farklı ülkelerde düzenlenen yarışmalara katıldım.” diyen Libyalı Salma Al-Maadani, karatede altın madalya kazandı. (Yeni Yaşam, 8 Ocak 2023)

Sağlık

Sağlık emekçisi kadınlar, Cerrahpaşa’dan şiddete karşı ses yükseltti

Sağlık emekçisi kadınlar, 25 Kasım’da SES Aksaray Şubesinin çağrısı ile Cerrahpaşa Üniversitesi Hastanesinde bir araya geldi. Yapılan açıklamada şunlar dile getirildi: “Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), 190 Sayılı Çalışma Yaşamında Şiddet ve Tacizin Önlenmesi Sözleşmesi’ni onaylaması için Türkiye’ye çağrıda bulundu. Sözleşme, çalışma yaşamındaki şiddete ve tacize karşı mücadeleye doğrudan odaklanan ilk uluslararası belge olma niteliğini taşıyor. Çalışma yaşamındaki şiddet sadece fiziksel ve sözel şiddetle sınırlı değil elbette. Uzayan mesailer, ödenmeyen ücretler, idarecilerin mobbing’i, nerede nasıl çalışacağımız belirsizliği, gebelerin acil, yoğun bakım gibi ağır yerlerde çalıştırılması işyeri şiddetidir.” (Evrensel, 25 Kasım 2022)

CHP’li Kaplan: HPV aşısı yaş ve medeni hâl kriteri olmadan herkese ücretsiz yapılmalı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada HPV aşılarına dair çalışmaların bulunduğunu ve belirlenen bir grupta aşılanmaya başlanacağını açıklamıştı. CHP’li İrfan Kaplan, Mecliste yaptığı konuşmada Koca’nın konuşmasını hatırlattı: HPV aşısının çocuk yaşta başlatılması gerektiğini belirterek “Yaş ve medeni hâl kriteri olmadan herkese yapılmalı.” dedi. (Evrensel, 2 Aralık 2022)

Van Barosu’ndan kadın çalışanlara regl izni

Van Barosu, “Bünyemizde çalışan kadınların diledikleri herhangi bir iş gününde ayda 1 gün ‘Regl İzni’ kullanabileceklerine dair karar vermiş
bulunuyoruz. Benzer kararların, kadının çalışma şartlarının iyileştirilmesindeki önemini bilerek tüm diğer kurumlarda da uygulama alanı bulmasını diliyoruz.” diyerek kadın çalışanlarına her ayın bir günü regl izni verme kararı aldı. (Gazete Karınca, 6 Aralık 2022)

Avrupa’da yapay kalp nakli yapan ilk kadın cerrah Dilek Gürsoy, BB- C’nin en etkili 100 kadın listesinde: “Hırslı değilim, azimli olursanız başarırsınız”

BBC, 2022’de dünyanın en ilham veren ve en etkili 100 kadını listesini açıkladı. Listede yer alanlardan biri de Avrupa’da yapay kalp nakli yapan ilk kadın cerrah olmasıyla bilinen Dilek Gürsoy. Çocukluğundan beri doktor olmak istediğini söyleyen Gürsoy, “Güçlü kadın her yerde problem. Dünyanın her yerinde, Avrupa’da da öyle. Güçlüysen, iyiysen her yerde göze batıyorsun. O yüzden işine odaklanıp işini nasıl ilerlete- bileceğine bakman lazım.” dedi. (BBC Türkçe, 7 Aralık 2022)

HPV aşısı için emsal karar: Bedelini SGK karşılayacak

Doktor tavsiyesi üzerine rahim ağzı kanserini önleyen HPV aşısını yaptıran D.Y., tek dozu 695,97 TL olan aşı bedelinin karşılanması için Sosyal Güvenlik Kurumu’na karşı açtığı davayı kazandı. (Gazete Duvar, 14 Aralık 2022)

Hukukçu ve sağlıkçılardan HPV açıklaması: “Bu sağlık politikası ile kadın cinayeti işleniyor”

Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi tarafından rahim ağzı kanseri farkındalık ayı kapsamında düzenlenen panelde konuşan avukat Çiğdem Ataş Erçolak, “HPV aşısı ücretsiz olana dek Mersin Barosu olarak üzerimize düşen tüm yasal sorumluluklarımızı yerine getireceğimizi bir kez daha yineliyoruz.” dedi. HPV aşısının ücretsiz olması için kampanyalar yürüten hukukçular, eczacılar ve hekimler, “Aşı ile önlenebilen bu kanser türü, sağlık politikaları nedeniyle önlenemiyorsa bu bir kadın cinayetidir.” diyor. (Birgün, 24 Ocak 2023)

Dünyadan Haberler

İran rejiminin kadınları sindirme yöntemi olarak “Tecavüz”

İran’da 3 aydır devam eden halk hareketi, İran rejiminin tüm saldırılarına rağmen devam ediyor. İran rejimi, hapishanelerde siyasi tutuklulara tecavüzü bir işkence yöntemi olarak uyguluyor. (Evrensel, 27 Kasım 2022)

Endonezya’da evlilik dışı ilişkiye hapis cezası getiriliyor

Endonezya’da hükümetin hazırladığı yasa tasarısı, evlilik dışı cinsel ilişkiye hapis cezası getiriyor. Bu tasarının onaylanmasıyla Devlet Başkanına hakaret ve devlet ideolojisine aykırı görüş bildirmek de yasaklanmış olacak. (DW, 2 Aralık 2022)

Nefret yasasına onay: Putin, “LGBTİ propagandasını” yasakladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “gelenek dışı cinsel ilişki, pedofili ve cinsiyet değiştirmeye teşvik edici propagandayı” yasaklayan nefret yasasını onayladı. Putin’in onayladığı yasayla ülkede LGBTİ+lara yönelik baskı artıyor. Kararla “LGBTİ propagandası” olarak değerlendirilen içeriklerin kitle iletişim araçları, internet, reklamlar, edebi eserler ve sinema yoluyla yaygınlaştırılması yasa dışı hâle geliyor. Aynı mecralarda gençler arasında “cinsiyet değiştirme çağrıları” da yasak kapsamında olacak. (Evrensel, 5 Aralık 2022)

BM: Her beş kişiden en az biri iş yerinde şiddet ve tacize maruz kalıyor

ILO’nun hazırladığı Çalışma Yaşamında Şiddet ve Taciz Deneyimleri: İlk Küresel Araştırma Raporu için 121 ülkeden 15 yaş üstü 75 bin civarında çalışanla görüşüldü. İş ortamında kötü muameleye uğrayanların yaş, cinsiyet ve bölgelere göre istatistikleri paylaşıldı. İş yerinde şiddet ve taciz olayları en fazla ABD’de görülürken ikinci sırada yer alan bölge Afrika oldu. Rapora dair görüşlerini paylaşan ILO Yönetim, Haklar ve Diyalog Genel Direktör Asistanı Manuela Tomei, “İnsanların çalıştıkları yerde bir değil birden fazla kez şiddet ve tacize uğradığını bilmek çok acı verici. Ülkeler arasında psikolojik şiddet ve taciz en yaygın olanı ve özellikle kadınlar cinsel şiddete maruz kalıyor.” dedi. (Diken, 6 Aralık 2022)

Grönland’da isteği dışında doğum kontrolü uygulanan İnuit kadınların hikâyesi: “Yıllarca çok acı çektim”

Danimarka hükümeti, Grönland’da İnuit yerlilerin nüfusunu kontrol altında tutmak için 1960 ve 1970’lerde “spiral kampanyası” adı altında, çoğunun bilgisi ve rızası olmaksızın binlerce kadına uygulanan doğum kontrol yöntemleri için soruşturma başlattığını açıkladı. BBC’nin yaptığı araştırmada ise rızasız doğum kontrolünün yakın geçmişten örneklerine de rastlandı. Yaşadıklarını anlatan kadınların çoğu çeşitli hastalıklarla hastaneye gittiklerinde kendilerine istekleri dışında doğum kontrol yöntemleri uygulandığını öğrendiklerini söylüyorlar. (BBC Türkçe, 9 Aralık 2022)

Hollanda’da Türkiye kökenli ilk kadın belediye başkanı Huri Şahin göreve başladı: “Halkla iç içe bir yönetim anlayışı sergileyeceğim”

Hollanda’nın Rijswijk kenti belediye başkanlığı görevine başlayan 47 yaşındaki Huri Şahin, bu göreve seçilen Türkiye kökenli ilk kadın oldu. Daha önce çeşitli belediyelerde Türkiye kökenli politikacıların başkanlık görevinde bulunduğu Hollanda’da ilk kez Türkiye kökenli bir kadın politikacı bu göreve atandı. (BBC Türkçe, 13 Aralık 2022)

Reporters Without Borders: Dünyada gazeteci tutuklamada bir rekor

Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, bu yıla ilişkin bilançosunda, dünyada 533 gazetecinin kamuoyunu bilgilendirme çabası içerisindeyken tutuklandığını, 57’sinin de öldürüldüğünü bildirdi. Tutuklanan kadın gazeteci sayısı 5 yıl öncesindeki rakamların iki katını aştı. (Evrensel, 14 Aralık 2022)

Afganistan Devrimci Kadınlar Birliği: Bugün İran’da olan yarın Afganistan’da olmalı

50 yıldır Afganistan’da kadınların hakları için mücadele eden Afganistan Devrimci Kadınlar Birliği RAWA, Taliban’ın ülkeyi ele geçirmesinin ardından yaşananları Ekmek ve Gül’e anlattı. Çalışan kadınların evlerine geri gönderildiği, kadınların eğitiminin yasaklandığı, toplu taşıma araçlarını kullanmak dahil birçok gündelik etkinlikten mahrum bırakıldıkları açıklandı. RAWA siyasi mücadelelerine devam edeceğini ve kadınların ümitsizliğe kapılmaması gerektiği belirtti. (Ekmek ve Gül, 16 Aralık 2022)

Huri Şahin

İran: İdamlardan sonra yargıya yönelik eleştiriler artıyor

İran’da protestolar üçüncü ayını doldururken, “Allah’a karşı savaş açma” suçuyla yargılanan tutuklu 38 gösterici idam edilme tehlikesiyle karşı karşıya. Hukukçular ve tanınmış Şii alimler, suçlamanın kesin olmayan ve yoruma açık bir yasaya göre yapıldığını belirterek yargıya yönelik eleştirilerini sürdürüyor. (DW, 18 Aralık 2022)

Amber Heard, Johnny Depp ile karalama davasında uzlaşmaya gitti

Aktris Amber Heard, 2018’de Washington Post’a yazdığı bir makalede kendisini taciz mağduru olarak nitelemiş, eski eşi aktör Johnny Depp de bu yazıda kendisine iftira atıldığını öne sürerek Amber Heard’e dava açmıştı. Amber Heard ise ifadelerinin “düzmece” olduğunu söyleyen Depp’e karşı dava açmıştı. Haziran ayında Virginia’daki mahkeme jürisi çoğunlukla, Depp’in lehine karar vermişti. Depp’in avukatları, Amber Heard’ün Depp’e 1 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul ederek davada uzlaşmaya gittiğini açıkladı. (BBC Türkçe, 19 Aralık 2022)

Taliban, kadınların üniversitede eğitim görmesini yasakladı

Afganistan’da Taliban rejimi, uyguladığı kararlarla Afgan kadınların hayatlarını kısıtlamaya devam ediyor. Yapılan açıklamaya göre Taliban, kadınların üniversite eğitimi almasını yasakladı. ABD, “Taliban, tüm Afganların haklarına, özellikle kadın ve kız çocuklarının temel özgürlüğüne saygı duymadan uluslararası toplumun meşru bir üyesi olmayı bekleyemez.” açıklamasını yaparak kararı kınadı. Taliban’ın kararına Türkiye’den Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da tepki gösterdi. Kalın “İslam’ın ruhuna aykırı bir karar. Bu yasağın dinde yeri yok.” ifadelerini kullandı. (Habertürk, 20 Aralık 2022)

Görünmeyen emeğin bedeli: “Bir kadının üzerine yüklenen işleri bir ay yapmamasının hane halkına zararı 32 bin TL”

Kuzey Kıbrıs Cumhuriyet Meclisi’nde Maliye Bakanlığı’nın bütçesi görüşülürken söz alan Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekili Doğuş Derya, 2023 Mali Yılı Bütçesi’nin toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme yöntemiyle yapılmadığına dikkat çekti. “Kadınlar olarak vergi veriyoruz ve ülkenin yarısıyız. Verdiğimiz vergilerin bize hizmet olarak dönmesini istiyoruz. Bugün sırf toplumsal cinsiyet rejiminden dolayı kadın görevi olarak görülen birçok iş var. Bunlar aslında devletin görevidir ve devlet bunlara kaynak ayırmadığı için kadınlar bu işleri yüklenmek zorunda kalıyorlar.” diyen Derya, yaşlı bakım evleri, kreşler ve sığınma evlerine yeterli kaynak ayrılması gerektiğini vurguladı. Bir kadının bir ay boyunca, görevi olarak görülen işleri yapmadığı takdirde aile ekonomisinin 32 bin TL zarar edeceğini ifade etti. (Sendika.org, 9 Ocak 2023)

Andrew Tate vakası: İnternette kadın düşmanlığı neden popüler?

Andrew Tate, kadınların erkeklere hizmet ettiği bir yaşam biçimini savunarak internette şöhret kazanan bir internet ünlüsü. Romanya’da insan kaçakçılığı, organize suç ve tecavüz suçlamaları yöneltilen, İngiliz ve Amerikan vatandaşı sosyal medya ünlüsü Tate, kendisini “tam anlamıyla bir kadın düşmanı” diye tanımlayıp “gerçekçi olup da cinsiyetçi olmamanızın yolu yok” diye de eklemişti. İnternette kadın düşmanı görüşler dile getiren tek isim Tate değil fakat onu diğerlerinden ayıran şey sosyal medya üzerinden milyonlarca sanal taraftar toplamış olması. Uzmanlar, internet üzerindeki kadın düşmanlığının, gerçek dünyadaki cinsiyetçi tavırları yansıttığına inanıyor. Kent Üniversitesi’nden sosyoloji profesörü Frank Furedi, BBC’ye yaptığı açıklamada, internetteki içeriklerin gerçek dünyadan ayrı düşünülemeyeceğini belirtiyor. Furedi “Bence bu sosyal medya platformları, insanların ilgi bulabileceği bir alan sağlıyor ve bu ilgi ve tanınmayı öfke uyandıran açıklamalarla elde edeceklerini düşünüyorlar.” dedi. (BBC Türkçe, 18 Ocak 2023)

Dünyanın en genç kadın başbakanı görevi bırakıyor

Ekim 2017’de başbakan seçilen 42 yaşındaki Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern “Artık bu işin hakkını verecek kadar yeterli olmadığımı biliyorum. Devam edersem, Yeni Zelanda’ya zarar vermiş olurum.” diyerek bu yıl genel seçimlerde aday olmayacağını açıkladı. (Kazete, 19 Ocak 2023)

ABD’de kadınlar kürtaj hakkı için bir araya geldi

ABD’de kürtaj hakkını tanıyan yasanın kabulünün ellinci, iptalinin birinci yılında kadınlar alanlardaydı. 46 eyalette düzenlenen, 200’den fazla “Kadın Yürüyüşü” etkinliğinde kadınlar, kürtaj hakkının korunması, yasaklanması ya da kısıtlanması kararını eyaletlere bırakan mahkeme kararını protesto ettiler. Muhafazakârların çoğunlukta olduğu mahkemenin geçen yılki kararından bu yana, 14 eyalette kürtaj yasaklandı ya da ciddi şekilde kısıtlandı. “Siyaset ve dini, kadınların sağlık hizmetlerinden uzak tutmak için 50 yıldır yürüyorum” yazılı döviz taşıyan 68 yaşındaki Saskia Lodder: “Ben bir hemşireyim. Takım elbiseli ya da siyah cüppeli hiçbir erkek, bir kadın adına bu gibi son derece kişisel kararları verememeli.” dedi. (Evrensel, 23 Ocak 2023)

Almanya İstanbul Sözleşmesi’ni tam uygulamaya başlıyor

Almanya İstanbul Sözleşmesi’ni 1 Şubat 2018’de uygulamaya başlamış ancak ülkedeki sığınmacı ve göçmen kadınlara istinaden iki maddeye çekince koymuştu. 59. madde yabancı şiddet mağdurlarının yasal ikamet durumlarına ilişkin kuralları içerirken 44. maddede ikamet yeri Almanya’da olan yabancılar tarafından yurt dışında işlenen suçlara ulusal ceza hukukunun uygulanmasına ilişkin hükümlere yer veriliyor. Almanya’nın koyduğu çekinceler kadın ve insan hakları örgütleri tarafından yabancı kadınların haklarını kısıtladığı gerekçesiyle eleştiriliyordu. Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde yaptığı konuşmada, sözleşmeyi şubat ayından itibaren tam olarak ve kısıtlama olmaksızın uygulayacaklarını açıkladı; diğer Avrupa Birliği ülkelerini de sözleşmeyi onaylamaya davet etti. (DW, 24 Ocak 2023)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir