bell hooks’a, sevgiyle…

Öykü Eke

bell hooks kişisel yaşantım için çok şey ifade ediyor. Hayatımı değiştiren ve dünyayı bir nebze de olsa anlamlandırmamı sağlayan feminizmle beni tanıştıran kişi bell hooks. Feminizm Herkes İçindir kitabıyla belki de en sade ve bütünlüklü feminizm anlayışıyla şans eseri tanışıverdim. Lise yıllarımda yatakhanedeki kız arkadaşlarımla bir okuma grubu kurmuştuk ve o vakte kadar erkek düşmanı olduğunu düşündüğümüz, “Hepsi de lezbiyen mi oluyor ya?” diye sorguladığımız feministlerin ne düşündüğünü öğrenelim demiştik. Babamın sosyalist (ama kesinlikle feminist değil, sadece sosyalist!) arkadaşlarına sorduğumuzda bize bu kitabı önerdiler. Biz de başta burun kıvırarak ama gittikçe artan bir merak ve heyecanla okuduk Feminizm Herkes İçindir’i. Basitçe sorunu cinsiyetçilik olarak tarif eden, sisteme vurgu yapan ve ataerkiyi diğer sistemlerle ilişki kurarak (ırkçılık, sınıfçılık vb.) anlatan bu kitap, adeta başucu kitabımız oldu uzunca bir süre. Ardından üniversiteye geldiğimde BÜKAK’ta tekrar karşıma çıktı bell hooks! Kulübün temel çalışmasında da Feminizm Herkes İçindir’den okuduğumuz bölümlerle ve yaptığımız tartışmalarla daha çok tanıştım feminizmle. İlerleyen yıllarda -Türkçeye çevrildiği dönemde- kulüpte Değişme İsteği kitabını da okuduk. Bu sefer erkeklere sesleniyordu bell hooks: Değişmek istiyorsanız feminizm burada işte, başka şeyler aramayın diyordu adeta onlara da. Bu tartışmalar giderek ufkumu/ufkumuzu açtı sanıyorum. Feminizmin kimleri kapsadığı ya da kapsayabileceği tartışması için sürekli değişen/gelişen cevaplar bulabiliyorduk. Ayrıca bu kitapta sevgiye yaptığı vurgularla, kurduğum ilişkilere dair birçok şeyi sorgulamamı sağladı. Ama asıl etkisi, pandemi döneminde okuduğum Hep Aşka Dair kitabıyla oldu. Çok yalnız hissetmeye başladığım, ayrılık acısına çok benzer şeyler yaşadığım bir dönemin başlangıcıydı pandemideki karantina günleri. O kendimi kapattığım, düşüncelerimden, kendimden kaçmaya çalıştığım depresif dönemime girmek üzereyken dedim ki bell hooks bana hep çok iyi geldi, belki de aşkın ne olduğunu söyler de iyi gelir yine bana. Söyledi! Gerçekten söyledi! Ve bana başta kendimi sevmem ve sonra da kendime saygı duymam için çok iyi sebepler verdi. Böyle anlatınca kişisel gelişim kitabı gibi duyulabilir ama tam olarak öyle değil. Kesinlikle kişisel olarak güçlenmemi sağladı ama bunu bana toplumsal sebepler sunarak yaptı. Çünkü ancak öyle ikna olurum :)) Tanımadan hayatıma kattıkları için çok sevdim bell hooks’u. bell hooks’un feminizme neler kattığını her yerden okuyoruz ve okuyacağız muhtemelen. Ben küçücük kişisel hikâyemi paylaşabildiğim kadarıyla aktarmak istedim sizlere. İyi ki vardı bell hooks, iyi ki hayatlarımızda böyle izler bıraktı! Sevgiyle…

***

Türkü Su Sakarya

bell hooks olsa ne derdi? bell hooks’tan kendime dair, aşka dair, yaşadığım dünyaya dair, aileme dair, eğitime dair çok şey öğrendim. bell hooks olsa ne derdi? bence bell hooks; küçüklüğünden beri tanık olduğu şiddet ve öfke karşısında sessizleşen çocukluğumu ve gençliğimi suçlayan kendime, o kadar da kendini suçlama derdi. aşk kadar önemli olan bir şey varsa o da sınırlardır derdi. bu dünya yerinden oynamadıkça bize rahat yok derdi. ailenin çocuklarına yaşattıkları, onlara yıllar önce yaşatılanın bir yansıması ve bu sorumluluk altında ezilmeleri sadece ebeveynlerin suçu değil derdi. eğitim; güçlendirici, güvenli, kolektif, esnek ve karşılıklı olmalı derdi. tanıştığım ve beni feminizmle tanıştırdığı için çok şanslı hissettiğim bell hooks’a sonsuz teşekkür ve sevgiyle.

***

Selenay Boz

Birçok yaşıtım gibi feminizmle tanışmam sosyal medyayla olmuştu. Feminizmle ilgili karşıma çıkan her şeyi okumaya, anlamaya çalışırdım. Tabii o zaman okuduklarımı tartışabildiğim, soru sorabildiğim birileri pek yoktu çevremde. Dolayısıyla bazı boşluklar vardı benim için. Feminizm erkek düşmanlığı mıydı? Tüm kimliklerimizi bir kenara bırakıp sadece kadın kimliğimizle mi feminist olabilirdik? İşte bu soruları BÜKAK’ta bell hooks’la tanışmamla yanıtlayabildim. Feminizm Herkes İçindir kitabından bölümler okumaya başladığımızda bell hooks sanki sorularımı yanıtlamak için oradaydı! Herkesi feminizme yaklaşmaya davet ederken bana feminizmin ne kadar kapsayıcı olduğunu anlattı. Ne kadar biricik ve farklı olsak da eşit olabileceğimizi gösterdi. O yüzden diyebilirim ki ben feminizmi bell hooks’la anladım. Dünyaya bıraktıkları için sonsuz teşekkürler. Benim ve biliyorum ki bir sürü insanın yolunu aydınlattı, ışıklar içinde uyusun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir